Práca na sebe, Stres

Jedna vec, ktorá ťa brzdí, aby si dokázal/a, čo si zaumieniš.

3. januára 2021

Nebol práve rok 2020 tým správnym rokom na zmeny? Poznáš lepší dôvod, ako si určiť priority než svetovú pandémiu?

S čím si teda minulý rok začal/a? Piecť kváskový chlieb? Meditovať? Podnikať? Vážiť si viac svoje zdravie? Bol/a si na všetkých povinných prehliadkach? Cvičiť? Začať s jogou? Viac čítať? Viac si telefonať s rodinou a priateľmi? Naučiť sa pracovať s technológiami? A vydržalo ti to do roku 2021? Pokračuješ v začatej aktivite?

Ak áno, paráda.

Ak nie, cítim s tebou. Pozastavuješ sa nad tým, prečo ti to nejde, prečo niektorí uspejú a tebe sa nedarí, čo robia inak?

Odpoveď ťa možno prekvapí, ale je to uhle pohľadu. Že čo?

Celé je to o uhle pohľadu. Je to o tom ako vnímame zmenu. Hovorievaš, že MUSÍŠ schudnúť alebo MUSÍŠ cvičiť alebo MUSÍŠ sa viac zapájať do debát na sociálnych sieťach, aby si vybudoval úspešný biznis alebo MUSÍŠ meditovať, aby si sa upokojil? Všímaš ten vzorec správania? Zmena s týmto vnímaním je ohromne náročná. Všetko sa zdá nútené alebo ako absolútne odopieranie si.

Čo ak, len ako experiment, predtým, než sa rozhodneš, že niečo MUSÍŠ zmeniť, zastavil a pouvažoval nad tým, čo skutočne chceš dosiahnuť.

Dajme si nejaké príklady.

Ľudia hovoria, že MUSÍŠ meditovať, aby si sa upokojil. Keď to hovoria ľudia, tak to musí byť pravda. Ty začneš a stále ti utekajú myšlienky. Ľudia hovoria, že keď sa ti rozutekajú myšlienky, tak začni odznovu. A ty začínaš stále odznovu a vôbec ti to nejde. Začínaš uvažovať, prečo ti nejde. Prečo to ľuďom ide a ty to nevieš uchytiť?

Ak by si sa na chviľu pozastavil/a a opýtal/a sa sám/sama seba, čo v skutočnosti chceš, možno by si prišiel/prišla na to, že meditácia v tejto chvíli nie je pre teba. Beh môže byť tvojou meditáciou.

Alebo.

Zistíš, že zajedáš svoje emócie. MUSÍŠ to zmeniť, lebo takto nikdy nezistíš pravú príčinu tvojich stavov a navyše priberieš. Už len myšlienka na zmenu tohto (zlo)zvyku ti spôsobuje husiu kožu.

Ak by si sa na chviľu pozastavil/a a opýtal/a sa sám/sama seba, čo ťa v skutočnosti núti ísť do mekáča, môžeš zistiť, že väčšinou tam ideš, keď si v strese a nestíhaš termín.

Alebo.

Chceš prestať fajčiť. MUSÍŠ prestať fajčiť. Nerobí ti to dobre. Máš to však ťažké. Niektorí tvoji rodinní príslušníci fajčia, niektorí kamaráti, niektorí kolegovia,…keď si v strese, jednoducho siahneš po cigarete.

Ak by si sa na chviľu pozastavil/a a opýtal/a sa sám/sama seba, čo ťa v skutočnosti núti po nej siahnuť, možno zistíš, že je to spoločenská závisloť, že ty v skutočnosti ani nemáš rád/rada chuť cigariet.

Je to všetko o uhle pohľadu. Je to o tom, ako vnímame svoju pravdu o danom (zlo)zvyku. Ak sa pozrieme hlbšie, zistíme skutočný dôvodu, prečo sa nám v niečom nedarí.

Uvedomujem si, že sa to ľahšie hovorí ako vykonáva, no je to všetko o cviku. Aj šoférovať si sa naučil/a len tým, že šoféroval/a. Čím viac to budeš robiť, tým jednoduchšie to bude.

Výskum Dr. Juda Brewera ma inšpiroval na napísanie tohto článku.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply