Monthly Archives

január 2021

Hlavné jedlá, Recepty

Pšenové gule s kyslou kapustou

27. januára 2021

Proso, pšeno, jáhly, „kráľovná všetkých zŕn“, je v centre záujmu tohto receptu. Podľa tradičnej čínskej medicíny kaša z prosa chráni a lieči tráviaci systém, podporuje močenie a tíši ranné nevoľnosti. Je prirodzene bezlepkové a v skutočnosti vynikajúco chutí aj bez soli.

Populárne slovenské probiotikum v podaní kyslej kapusty je plné vitamínu C, vitamínu K a kyseliny listovej. Pozor však na zloženie. Vyberaj takú bez konzervačných látok, t.j. kapusta, soľ, príp. korenie. Žiadne ďalšie zbytočnosti jej netreba.

Raz za čas si môžeš dovoliť dať do jedla kúsok slaniny. To som len chcela dodať skôr, ako sa pustíš do varenia tejto jednoduchej rýchlovky.

INGREDIENCIE

  • 1 hrnček pšena
  • 2 hrnčeky vody, kúsok soli
  • 3 menšie vajcia alebo 2 väčšie
  • Bezlepková múka, podľa potreby

Na kapustu potrebujeme:

  • Kúsok slaniny
  • 2 menšie cibule
  • 500g kyslej kapusty

POSTUP

Uvar si pšeno v osolenej vode podľa návodu, trvá to cca 20-30 minút. Vôbec nevadí, ak sa trochu rozvarí. Nechaj ho úplne vychladnúť.

Vo veľkom hrnci si zohrej veľa vody.

Kým začne voda vrieť, urob si gule. Vo väčšej mise zmiešaj uvarené pšeno a vajcia. A postupne syp múku, aby si dokázala vytvarovať kompaktné cesto. Ja som dala pohánkovú a kukuričnú múku. Ty použi, akú máš doma.

Následne si v rukách vytvaruj gule, ktoré ponoríš do vriacej vody. Keď vyplávajú, sú hotové.

Cibuľu opraž na slanine a pridaj vyžmýkanú kapustu. Ja som ju nepremývala, chcela som ju kyslú. Pridala som trochu čierneho korenia a červenú papriku. Po asi 10 minútach praženia som kapustu podliala vodou a nechala ju vypariť.

Hotovo, môžeš podávať.

Lupus, Únava

10 zásad, ktoré ti pomôžu lepšie v noci spať

25. januára 2021

Asi ste vedeli o tom, že existuje tzv. spánková hygiena. Dalo by sa to definovať ako zásady, ktoré by si mala dodržiavať, keď sa chceš v noci dobre vyspať.
Výsledky môjho absolútne nezáväzného, nevedeckého prieskumu ukazujú, že napriek tomu, že spíš viac ako 8 hodín, tak nie vždy je to kvalitný spánok. Príčiny sú rôzne: deti ťa budia počas noci, deti ťa budia skoro ráno, mávaš zlé sny, všeobecne zle spávaš. Príčinou však často boli aj nesprávne návyky: nevieš sa dostať do postele skôr, pozeráš telku pred spaním, zaspávaš s mobilom v ruke, zaspíš pred telkou a potom nevieš zaspať, keď sa dostaneš do postele.
Odborníci odporúčajú popracovať na správnej spánkovej hygiene, aby sa zvýšila kvalita tvojho spánku. Musím im uznať, že keď sa nevyspím, tak som uzuzganá, nepodávam taký výkon, robím veľa chýb, všetko mi akosi dlhšie trvá.
Podelím sa s tebou o návyky, ktoré by ti mohli pomôcť. Možno sa dozvieš aj také, o ktorých si nevedela. Poviem ti aj o tých svojich, lebo ja ani zďaleka nie som dokonalá a veľa vecí nedodržiavam. Napíšem ich tu viac, aby si si našla to, čo ti najviac vyhovuje. Čo je ale dôležité je, začať ich dodržiavať. Tu ti poradím jednu vec: rozhodni sa pre jeden nový návyk, ktorý sa ti zdá jednoduchý a budeš ho vedieť bez problémov implementovať do svojho každodenného života. Nevyber si viac vecí. Môžeš sa následne cítiť pod tlakom, keď ich nebudeš vedieť dodržať. Všetko postupne 🙂

  • Snaž sa chodiť spať a vstávať v tom istom čase, aj cez víkendy, sviatky, počas dovolenky, na návšteve – toto sa snažím dodržiavať. Celkom sa mi darí, lebo spánok je pre mňa dôležitý a viem, že som uhundraná, keď nespím dostatočne. Prezradím ti ešte jednu vec, ktorá mi úžasne pomáha. Mám presne stanovený čas, keď chcem byť v posteli. O 22.00. To pre mňa znamená sa o 21.00 začať chystať na spánok – vypnúť pc, telku, sprcha, niekedy vyvenčiť dunča, niekedy maska na tvár, a potom sa už uložím s mobilom v ruke. Na moju obranu si čítam. Čítam najmä eknihy, takže preto ten mobil pred spaním. Mám nastavené žlté svetlo a stiahnuté na najnižšiu možnú intenzitu, aby ma to veľmi nestimulovalo.
  • Nauč sa zvládať stres – toto sa odborníkovi ľahšie napíše, ako dodržiava. Tuto pokulhávam, ale mám určité stratégie na zvládanie stresových situácií. Budeme sa tejto téme venovať, lebo najmä pri lupuse je dôležité, aby sme toľko, hlavne pre blbosti, nestresovali. Kukni môj post s citátom. Môžeš si ho niekde na viditeľné miesto zapísať a opakovať, keď sa začínaš cítiť pod tlakom.
  • Pravidelne cvič, ale necvič tesne pred spaním – nabudí ťa to a nebudeš vedieť zaspať. Toto robím, toto ma baví. Bodaj by bolo viac takých ľahkých vecí 😉
  • Nejedz aspoň 2-3 hodiny pred spaním – nabudí ťa to a nebudeš vedieť zaspať. Ani toto nerobím. Keď sa najem, tak musím sedieť alebo chodiť. Nemôžem si po jedení ľahnúť.
  • Obmedz pitie tekutín pred spánkom. Budeš potom musieť ísť cikať. Juuuj, toto je pravda. Tesne pred spaním len zapijem aspirin protect a viac sa snažím nepiť. Za to ráno som ohromne smädná, takže to potom doháňam.
  • Kofeín, alkohol, cigarety pred spaním obmedz, alebo vynechaj – sú stimulanty, takže nebudeš vedieť zaspať. Toto je niečo, čo nerobím, takže nemám problém to dodržiavať. Ja aj poslednú kávu alebo zelený/čierny čaj pijem okolo 14.00. Ak si to dám neskôr, neviem zaspať.
  • Horúci kúpeľ si daj 1-2 hodiny pred spaním. Ako sa postupne tvoje vyhriate telo ochladzuje, stávaš sa ospalejšou. Toto je zaujímavé. Dávno som to neskúšala.
  • Choď spať, keď si ospalá. Toto je totálna pravda. Keď prešvihnem ten čas, kedy sa mi zavierajú oči a ostanem hore, tak potom neviem dlho zaspať. V podstate až dovtedy, kým zase nezačnem byť ospalá. Tuto platí, že počúvaj svoje telo. Ak by si chcela vyskúšať len jednu vec, tak ti odporúčam túto.
  • Tvoja spálňa by mala byť miestom, kde sa výborne spí. Do spálne by si sa mala tešiť. Ak sa dá a máš miesto v byte/dome, nerob si zo spálne pracovňu. Dokonca ani telku by si nemala mať v spálni. Ja nemám, keby ťa to zaujímalo.
  • Ak sa v noci zobudíš a nevieš zaspať, snaž sa zastaviť tok myšlienok. Mne osobne pomáha vedome prestať premýšľať a zhlboka dýchať.

Zdroje:
The Lupus Encyclopedia, Donald E. Thomas, Jr., M.D., FACP, FACR
https://www.vyspimesa.sk/article/sk/pravidla-spankovej-hygieny
Moje vlastné stratégie

Podcasty

Prvá časť

22. januára 2021

Keď ťa musí vytočiť internetový prehliadač, aby si si uvedomila, že si unavená.

Práca na sebe, Stres

Jedna vec, ktorá ťa brzdí, aby si dokázal/a, čo si zaumieniš.

3. januára 2021

Nebol práve rok 2020 tým správnym rokom na zmeny? Poznáš lepší dôvod, ako si určiť priority než svetovú pandémiu?

S čím si teda minulý rok začal/a? Piecť kváskový chlieb? Meditovať? Podnikať? Vážiť si viac svoje zdravie? Bol/a si na všetkých povinných prehliadkach? Cvičiť? Začať s jogou? Viac čítať? Viac si telefonať s rodinou a priateľmi? Naučiť sa pracovať s technológiami? A vydržalo ti to do roku 2021? Pokračuješ v začatej aktivite?

Ak áno, paráda.

Ak nie, cítim s tebou. Pozastavuješ sa nad tým, prečo ti to nejde, prečo niektorí uspejú a tebe sa nedarí, čo robia inak?

Odpoveď ťa možno prekvapí, ale je to uhle pohľadu. Že čo?

Celé je to o uhle pohľadu. Je to o tom ako vnímame zmenu. Hovorievaš, že MUSÍŠ schudnúť alebo MUSÍŠ cvičiť alebo MUSÍŠ sa viac zapájať do debát na sociálnych sieťach, aby si vybudoval úspešný biznis alebo MUSÍŠ meditovať, aby si sa upokojil? Všímaš ten vzorec správania? Zmena s týmto vnímaním je ohromne náročná. Všetko sa zdá nútené alebo ako absolútne odopieranie si.

Čo ak, len ako experiment, predtým, než sa rozhodneš, že niečo MUSÍŠ zmeniť, zastavil a pouvažoval nad tým, čo skutočne chceš dosiahnuť.

Dajme si nejaké príklady.

Ľudia hovoria, že MUSÍŠ meditovať, aby si sa upokojil. Keď to hovoria ľudia, tak to musí byť pravda. Ty začneš a stále ti utekajú myšlienky. Ľudia hovoria, že keď sa ti rozutekajú myšlienky, tak začni odznovu. A ty začínaš stále odznovu a vôbec ti to nejde. Začínaš uvažovať, prečo ti nejde. Prečo to ľuďom ide a ty to nevieš uchytiť?

Ak by si sa na chviľu pozastavil/a a opýtal/a sa sám/sama seba, čo v skutočnosti chceš, možno by si prišiel/prišla na to, že meditácia v tejto chvíli nie je pre teba. Beh môže byť tvojou meditáciou.

Alebo.

Zistíš, že zajedáš svoje emócie. MUSÍŠ to zmeniť, lebo takto nikdy nezistíš pravú príčinu tvojich stavov a navyše priberieš. Už len myšlienka na zmenu tohto (zlo)zvyku ti spôsobuje husiu kožu.

Ak by si sa na chviľu pozastavil/a a opýtal/a sa sám/sama seba, čo ťa v skutočnosti núti ísť do mekáča, môžeš zistiť, že väčšinou tam ideš, keď si v strese a nestíhaš termín.

Alebo.

Chceš prestať fajčiť. MUSÍŠ prestať fajčiť. Nerobí ti to dobre. Máš to však ťažké. Niektorí tvoji rodinní príslušníci fajčia, niektorí kamaráti, niektorí kolegovia,…keď si v strese, jednoducho siahneš po cigarete.

Ak by si sa na chviľu pozastavil/a a opýtal/a sa sám/sama seba, čo ťa v skutočnosti núti po nej siahnuť, možno zistíš, že je to spoločenská závisloť, že ty v skutočnosti ani nemáš rád/rada chuť cigariet.

Je to všetko o uhle pohľadu. Je to o tom, ako vnímame svoju pravdu o danom (zlo)zvyku. Ak sa pozrieme hlbšie, zistíme skutočný dôvodu, prečo sa nám v niečom nedarí.

Uvedomujem si, že sa to ľahšie hovorí ako vykonáva, no je to všetko o cviku. Aj šoférovať si sa naučil/a len tým, že šoféroval/a. Čím viac to budeš robiť, tým jednoduchšie to bude.

Výskum Dr. Juda Brewera ma inšpiroval na napísanie tohto článku.