„Lyžičková teória“ je metaforou na objem energie, ktorú má každý chronicky chorý človek. Je to ako s nábojmi v pištoli. Strieľať môžete len dovtedy, kým sa vám neminú. Keď bezhlavo strieľate, tak veľmi rýchlo o ne prídete, a to je ešte len ráno.
V tomto článku vám dám svoj návod na plánovanie pracovných a voľnočasových aktivít, aby ste aj na konci dňa mali ešte zvyšné náboje energie.
Plánovanie v práci a voľného času
Som obrovským fanúšikom online kalendára, používam ten z Googlu. Najmä pre to, lebo mi chodia do mailu pripomienky. To mi papierový diár nevedel zabezpečiť.
Čo si do kalendára zapisujem? Úplne všetko:
- termíny stretnutí
- termíny pracovných hovorov
- termíny webinárov
- čas na obed
- termíny na odovzdanie projektov (aj také, ktoré si sama stanovujem)
- termíny seminárov/kongresov/konferencií
- termíny na cvičenie/tréningy
- prechádzky so psom
- tréningy so psom
- stretnutia s kamarátmi
- termíny u lekárov
- čas na oddych
- dovolenky
Kalendár si pripravujem raz do týždňa komplexne, väčšinou v nedeľu večer. Samozrejme si nechávam priestor aj na ad hoc úlohy. Pri každej aktivite si zapisujem presne stanovený čas, ktorý jej venujem. Obedujem vždy hodinu. Cvičím pravidelne dvakrát do týždňa približne hodinu a pol. Každú aktivitu zároveň rozlišujem farebne, aby som vedela, ktoré sú pracovné a ktoré sú voľnočasové.
Do kalendára som si zo začiatku dávala aj čas na oddych. Verte mi, že kým som si nevybudovala zvyk, tak som si cez deň nevedela oddýchnuť.
Ako teda asi vyzerá môj týždeň?